Back

ⓘ List of members of the European Parliament for Sweden, 2014–19. Isabella Lovin resigned on 3 October 2014 when she was appointed Minister for International Deve ..




                                     

ⓘ List of members of the European Parliament for Sweden, 2014–19

  • Isabella Lovin resigned on 3 October 2014 when she was appointed Minister for International Development Cooperation in the Swedish Government. She was replaced by Linnea Engstrom.
  • Marit Paulsen resigned on 29 September 2015 due health problems. She was replaced by Jasenko Selimovic.
  • Peter Eriksson resigned on 25 May 2016 when he was appointed Minister for Housing and Digitalization in the Swedish Government. He was replaced by Jakop Dalunde.
  • Lars Adaktusson resigned on 23 September 2018 when he was elected Member of the Riksdag in the 2018 general election. He was replaced by Anders Sellstrom.
  • Jens Nilsson died on 13 March 2018. He was replaced by Aleksander Gabelic.